Ulusal Buluş Yarışması

Ulusal Buluş Yarışması

Ülkemizde bilim ve teknoloji alanında ciddi çalışmalar yok denecek kadar az. Gençliğimiz yanlış eğitim sistemi ve ülkemizde ki olanaksızlıklar nedeni ile harcanıyor. Çok başarılı olabilecekleri ve ilgi duydukları alanlar yerine, zorunlu olarak sistemin kendilerine sunduğu alanı kabul etmek zorunda kalıyor. Bu da gençliğimizin sadece para kazanmak için çalışmasına neden oluyor. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde bilimsel çalışmaları desteklemek ve gençliği bilime yönlendirmek amacı ile bir kaç etkinlik düzenleniyor. Bu etkinlikler sayesinde. Mesleği ve statüsü ne olursa olsun,  genç yeteneklerin yapmış olduğu tasarım ve buluşlar ilgili firmalarla tanışma şansı kazanıyor. Ayrıca bu tür etkinlikler de derece yapanlara verilen ödüller. Gençliğin bilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırıyor.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü de bu tür bir yarışama düzenliyor. Ulusal Buluş Yarışması adı verilen bu yarışma ile 18 yaşından gün almış her Türk genci yapmış olduğu buluşu sergileme ve tanıtma şansı yakalayacak. Bu yarışama sayesinde gençliğimizin bilime ve bilimsel çalışmalara olan ilgisinin artırılması hedefleniyor. 31 Ocak tarihine kadar başvurulara açık olan bu yarışmayı bir çok firmanın yetkililerinin izlemesi bekleniyor. Bu da yarışmacılara yapmış oldukları buluşları üretime geçirme ve değerlendirme açısından büyük fırsat tanıyacak.

Yarışmanın birincilik ödülü 5.000 $. ayrıca  2. ve 3. buluşa  3.000$ lık ödül verilecek. Yarışmaya katılan ve değerli bulunan tüm buluşlara ise patent desteği verilecek. İşte GYTE’nin ödüller hakkında yapmış olduğu açıklama: “31 Ocak 2002 tarihine kadar devam edecek olan bu yarışmaya 18 yaşından gün almış her Türk vatandaşı katılabilecektir. Yarışmada 1. dereceyi alan beş bin dolar, 2. ve 3. dereceyi alanlar üçer bin dolar ile ödüllendirileceklerdir; ayrıca yarışmaya gönderilen eserlerden değerli bulunanlara mansiyon olarak patent desteği verilecektir. Bu yarışma sonucunda bir çok patent alınacak, bazı projelerin üretime yönlendirilecek ve böylece Türk insanına, özellikle Türk gençliğine yeteneklerine sergileme ve değerlendirme imkanı verilmiş olacaktır.”

BilimVeTeknoloji.Com olarak büyük yada küçük herhangi bir projesi olan herkesi bu yarışmaya davet ediyoruz. Unutmayın eğer istediğiniz işte değilseniz yada istemediğiniz bir bölüm okuyorsanız, varlığınızı kanıtlamak için bu yarışma çok büyük bir fırsat. Bu arada BilimVeTeknoloji.Com olarak bizde bu yarışmaya bir kaç projeyle katılmayı düşünüyoruz. Ödül töreninde buluşmak üzere 🙂

Yarışma ve koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için www.gyte.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com