Windows XP Geliyor

Windows XP Geliyor

XP, Linux’un İşine Mi Yarayacak ?

Windows XP’nin çok yakında en sorunsuz sürümü piyasaya çıkıp kullanıcılarına dağıtılacak. Ama kaçak yazılım satıcıları bundan oldukça rahatsız. XP nin kaçak yazılımcılara karşı çalışmama kararlılığı piyasayı oldukça yoracak gibi. Windows her ne kadar harika olursa olsun bir çok kişinin bu işletim sistemini kullanmasının sebebi ucuza bulunabilmesi. Her köşe başında hatta simitçilerin bile başladığı CD satışlarında kaçak yazılım olayı, Windows’u beklenenden daha çok kullanıcıya ulaştırmaya yetti. XP nin farklı yanı zaten ucuza bulunup sadece çalışabilmesi için gerekli paranın verilmesi gerektiğidir. Bir güvenlik sistemi ile üzerinde bulunan donanımın tanınıp, XP tarafından o donanıma uygun seri numarasının istenmesi kaçak yazılımın önüne geçecek gibi. Esas sorun XP yeniden kurulduğunda aynı seri numarası ile çalışmayacak. Bu durumdan gerçek kullanıcılar da rahatsız. Sık sık Windows’u kuran azimli kullanıcılara donanım tanıtmasından daha ağır olan şifre alınması olayı gibi bir yokuş daha sürülmüş olacak.

Bu durumda ne olacak ?

Herhalde insanlar 98 kullanmaya devam edecek veya şifrelerle yaşamaya alışacak. 98 ile devam etmekte çözüm değil. Çünkü Windows 95 in desteği şimdiden kesildi. artık Microsoft Windows95 üzerine destek vermiyor. Windows98 de aynı olmayacak mı sizce? Linux zamanında paralı olsaydı ve bedava kullanılması için kaçak yazılımcılar CD lerini ucuza sunsalardı sanırım daha fazla kullanıcıya ulaşırdı. Aynen yasak olanın insana daha tatlı gelmesi gibi. Artık bedava olan Linux a destek daha fazla olmaktadır. Çin dünyadaki bilgisayar kullanıcılarının neredeyse yarısına sahip ve artık Linux kullanıyor diyebiliriz. Linux un kurulumu oldukça kolaylaştırılıyor, Linux’un hızlı açılması için özel bir Bios geliştirildi bile. Ekran kartı ve monitör uyumsuzlukları da Frame Bufer denilen bir yöntemle neredeyse tamamen kaldırıldı. IBM gibi büyük bir firmanın Linux a  daha fazla destek vermesi, Tucows un linux arama motoru desteği de Linux’u kolaylaştıran olaylar arasında. Neredeyse her şeyi ile bedava olan, hatta hiç program parası harcamadan server olarak kurulabilen Linux hala sürümleri arasındaki farklılıklar ve driver sorunları ile yine de seçilirken kafayı yedirten durumlara sahip. Her ne kadar farklı ve ucuz olursa olsun çıkardığı sorunların çözülmesinde saçı başı yolduran özelliklerle donatılmış gibi.

Linux a geçmeden önce harcayacağınız zamanın XP ye vereceğiniz para ile kıyaslaması size kalmış. Bilgisayarımda Linux kurulu olmasına rağmen bu yazıları Windows üzerinden yazıyorum. 🙂 sanırım iyi bir kullanıcı olmam için daha fazla zaman ayırmam gerekiyor.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com