İlk Türk Oyunu PUSU

İlk Türk Oyunu PUSU

İşte Türklerin yıllardır beklediği an. İki genç Türk programcısı ilk gelişmiş Türk oyunu olan “PUSU” ile Quake gibi gelişmiş oyunlara kafa tutmaya hazırlanıyor. Daha test sürümünde olduğu halde gelişmiş grafiği ve mükemmel senaryosu ile dünyaya sesini duyurmayı başardı. Kendilerine 3TE (3 taş eğlence) adını veren 22 yaşındaki Cem Uzunlar ve 23 yaşındaki Hakan Yüksel 5 aylık bir çalışma sonucunda oyunu şu anki duruma getirdiler.  8 yıldır programcılık yapan Cem Uzunlar programın mantıksal tasarımı ile ilgilenirken Hakan Yüksel oyunun grafik tasarımını üstlenmiş.

Üniversite öğrencisi olan bu iki genç maddi imkansızlıklar içerisinde oynu finanse etmeye çalışıyorlar. Ellerindeki yetersiz bilgisayarlarla çalışmak zorunda kaldıkları için oyunun tasarımı uzun zaman alacak. Bu maddi yetersizliklere rağmen çalışmalarını sürdüren gençler ‘‘Bir ofis, daha iyi bir donanım ve objelerin dokularını çizecek bir grafiker olsa, 6 ayda oyunu tamamlarız. Bunların aylık masrafı 600-700 dolar. Pusu’yu tamamlamak için her türlü desteğe açığız. Destek bulamasak bile kendi imkanlarımız ile bu oyunu mutlaka tamamlayacağız.’’ diyorlar.

Mükemmel grafiklerle süslenmiş bu oyun genel olarak Tamamı ile gerçekçi bir şekilde ve gerçek ortamlardan yararlanılarak tasarlanmış olan oyunun büyük bölümü Türkiye’de ve İstanbul sokaklarında geçiyor. Oyunun baş karakteri Kosova’da NATO Türk Birliği’nde görevli yapan Üsteğmen Fatih Yıldırım. Oyunun senaryosunu Üsteğmen Fatih Yıldırımın ailesinin ölümünün üzerindeki sır perdesini kaldırmaya çalışması oluşturuyor. Kahramanımız çoğu zaman sivil giysileriyle değişik kişilerle diyalog kurup ip ucu toplarken gerektiğinde silahlı çatışmaların ortasına dalıyor.

Oyunun en güzel yanı tamamı ile gerçekçi olması. Özellikle vurulma ve yaralanma gibi özelliklerinin gerçeğe yakın şekilde tasarlanması düşünülüyor. Karakterler ölümcül yerlerinden aldıkları yaralarla direk ölürken, diğer bölgelerinden aldıkları yaranın yerine göre performansları düşüyor. Örneğin bacağından yaralanan karakterin hızı düşerken alınan silahların ağırlığına göre çeviklikte azalmalar oluyor.

Oyunun tasarımcılarına ulaşmak ve oyun hakkında daha detaylı bilgi edinmek için oyunu tanıtmak amacı ile açılmış olan www.3tegames.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu adresten oyunun test sürümlerine de ulaşabilirsiniz.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com