Robot Köpek

Robot Köpek

En iyi dostlarımızdır köpekler. Yeri geldiğinde  av arkadaşımız, yeri geldiğinde bekçimiz çoğu zamanda eylence kaynağımız. Evcil hayvanların en zekisi olan köpeklerin bir çok insan  için vazgeçilmez olması robot üretimi yapan firmaları harekete geçirmeye yetiyor. Robot üretimi yapan firmalar son yıllarda, gerçek bir köpek besleme imkanı olamayan ama köpeksiz de yapamayan insanlara derman olmaya çalışıyor. Bu ihtiyaç üzerine  üretilen robot köpeklerle büyük şehirlerde oturan ve gerçek köpek besleme imkanı bulamayan insanlara bir alternatif sunulmaya çalışılıyor. Tabi ki şu ana  kadar üretilmiş olan robot köpeklerin hiç biri gerçek bir köpeğin yerini doldurabilecek özelliklere sahip değil. Ama en azından şirin dostlarımıza benzeyen, onların seslerini çıkartabilen, ufak tefek sözlü komutları yerine getiren ve şaklabanlıklar yapan bir robot hiç yoktan iyidir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu güne kadar üretilen robot köpekler, gerçek köpeklerin yerini doldurmaktan çok küçük çocuklar için eğlenceli bir oyuncak olarak kullanılıyor.

Sony firması son yıllarda üretmeye başladığı AIBO robot köpek ailesine bir yenisini daha ekledi. ERS-220 adı verilen bu robot köpek,  işlevsel olarak daha gerçekçi bir yapıya sahip. Önceki versiyonlarına göre daha robotsu bir  görünüşe sahip olmasına rağmen, davranışları gerçek bir köpeğinkine daha yakın. Kafasındaki yanıp sönen ışıklar ve kulaklarındaki antenler klasik bir robot havası veren görünüşü değişe biliyor. Elinizdeki ERS-220’nin kafa, kuyruk ve tekerlerini değiştirerek isteğinize göre bir köpek tipi oluşturabiliyorsunuz.

Önceki versiyonlarına göre daha fazla sesli komut yerine getirebilen ERS-220, ek olarak satılan yazılım paketleri ile değişik davranışlar sergileyebiliyor. Müzik eşliğinde dans etme yeteneğine de sahip olan robot köpeğin en önemli özelliği bilgisayara bağlanabiliyor olması. Bilgisayarınız sayesinde robotun gözlerindeki kameralardan çevreyi seyredebiliyorsunuz. Ayrıca robot gözlem modundayken 50 ile 75 arasında jpg formatındaki resmi hafızasında tutabiliyor. Bu kadar marifetli bir oyuncağın fiyatı da marifetiyle orantılı şekilde artıyor. Fiyatı 1500 dolar.

Tarih: 31-12-2001
www.bilimveteknoloji.com