Adınızı Mars’a Gönderin

Adınızı Mars’a Gönderin

Mars’a seyahat, evet belki  bu düşünce şimdilik bizler için sadece bir rüya. Ama en azından ismimizi Mars’a gönderebiliriz. NASA, Mars seyahati yapmak isteyen insanlar için bir teselli olabileceğine inandığı “Send Your Name To Mars” projesini hayata geçirmeyi planlıyor. 2003 yılında incelemeler yapmak amacı ile Mars’a gönderilmesi planlanan uzay aracı, Mars yüzeyinde su ve canlı izi aramakla yetinmeyip projeye destek veren insanların isimlerinin bulunduğu bir CD’ yi de Mars’a götürecek. İşin en güzel tarafı isminizi Mars’a göndermek için herhangi bir ücret ödemenizin gerekmemesi. Yani tek kuruş ödemeden içinizdeki Mars özlemini tam olarak olmasa da doyurabilirsiniz.

Peki iyi güzel de bu işi nasıl yapacağız? Aslında çok kolay, yapmanız gereken tek şey NASA’nın bu proje için açmış olduğu siteyi ziyaret etmek ve adınızı yazmak. Evet sadece bu kadar. Sizden ne bir e-mail adresi nede herhangi kişisel bir bilgi istemiyorlar. Siteye giriyorsunuz ve gerekli yere adınızı yazıp çıkıyorsunuz. Yalnız ufak bir problem var kişisel bilgiler girilmediği için, eğer sizin isim ve soy isminize sahip başka biri daha önce adını yazmışsa size bir “nick name” yazmaktan başka seçenek kalmıyor :(. Neyse moralinizi bozmayın bu projeye tüm dünyadan katılan kişi sayısının sadece 2 milyon civarında olduğunu düşünecek olursak isim ve soy isminiz büyük bir ihtimalle hala girilmemiştir 🙂

Mars’a adınızı göndermek için tıklayın.

Tamam, adımızı girdik peki ya sonra? Adımızı girdikten sonra 2003 yılında gerçekleştirilecek bu projeyi desteklediğimize dair, adımıza imzalanmış bir katılım belgemiz oluyor. Yani biz ismimizi yazıp tamam butonuna bastıktan sonra önümüze sertifikamızın linki çıkıyor bu linki kullanarak sertifikanıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca sertifikayı bilgisayarınıza indirmeniz de mümkün.

Biz kaydımızı yaptık ve sertifikamızı aldık isterseniz bir göz atın.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com