Code Red

Code Red

Hızla gelişen sanal alemin sorunları da hızla çoğalıyor. Geçtiğimiz yıl bir çok bilgisayar sistemini çökerten “Çernobil”  virüsünün etkileri daha tam olarak geçmeden şimdi de  sanal alemin başı Code Red virüsü ile dertte. Günlerdir adını her yerde duyduğunuz “kırmızı kod” virüsünün 1 Ağustos gecesi internetteki sitelere saldırması bekleniyordu. Fakat korkulan olmadı ve tek bir virüs ihbarı bile gelmedi.

Çinli Hackerlar tarafından yazılmış olan Code Red virüsü, web sitelerini hedef almış durumda. Saldırıya geçtiği zaman yaklaşık 1500 siteye zarar vereceği tahmin ediliyor. Saldırdığı sitelerdeki tüm dosyaları silen virüs, site açılışına “Bu site Çinliler tarafından Hack edilmiştir” şeklinde bir mesaj yerleştiriyor.

Şimdilik saldırmış olamasına rağmen, ABD’de 19 Temmuz’da 9 saat içinde yaklaşık 225 bin bilgisayar sistemini felce uğratmış olan bu virüsü görmemezlikten gelmek doğru değil. Virüs tehlikesi hala tam olarak geçmiş sayılmaz. En az bir haftalık bir süre daha dikkatli olmak gerekiyor. İnternet kullanıcıları bu virüsten etkilenmemek için Windows’ un daha eski sürümleri veya Linux gibi bir işletim sistemi kullanabilirler. Windows 2000 ve Windows Me gibi işletim sistemleri bu virüs karşısında korunmasız kalıyor.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com