En İyi Bilim Belgeselleri

En İyi Bilim Belgeselleri

Bu yazımızda bilim meraklıları için tavsiye niteliğinde bir belgesel listesi oluşturmaya çalıştık. Bu listede yeni başlayanlardan, bilim kurtlarına kadar herkesi tatmin edeceğini umduğumuz bilimsel içerikli belgeselleri inceleyip beğeninize sunduk.

1- Cosmos

İlk sezonu 1980 yılında “Cosmos: A Personal Voyage” ismiyle yayınlanan efsane belgesel serisi aradan geçen 34 yılın ardından, 2014 yılında “Cosmos: A Spacetime Odyssey” ismiyle tekrar karşımıza çıktı. 2020 de yayınlanan 3. sezon ise “Cosmos: possible worlds” ismini taşıyor.

İlk olarak 1980’de Carl Sagan’nın eşsiz sunumuyla izleyici karşısına çıkan belgesel çok büyük ilgi gördü. 60 dan fazla ülkede yayınlandı ve 500 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Bir çok bilim severin Cosmos serisi ile tanıdığı Carl Sagan, bu belgeselin ardından popüler bilim dünyasının en ikonik isimlerinden biri oldu.

Aradan geçen uzun sürenin bir çok yeni bilimsel keşfe sahne olması ve belgeselin insanlara bilimi sevdirme konusundaki başarısını yeni nesle de aktarma arzusu, 2014 yılında serinin yeni bir versiyonunun doğmasına neden oldu. Bu kez sunuculuk görevi Neil deGrasse Tyson’na düştü. Ünlü astrofizikçi bizce bu görevin hakkını fazlasıyla vermeyi başardı.

Tek bir konuya odaklanmak yerine bilimi bir bütün olarak ele alan yapısı ve animasyonlarla süslenmiş hikaye akışı, kosmos serisini tartışmaz şekilde liste başı kılıyor.

Bu belgeseli hala izlememiş olan ziyaretçilerimize tavsiyemiz belgeseli en son çekilen versiyonundan başlayarak izlemeleri. Orijinal seri 80’ler için çok büyük bir başarı olsa da günümüz izleyicisine sıkıcı gelebilir. Ve tabii ki 1980’den bugüne bilim çok yol aldı.

2- Through The Wormhole

Morgan Friman’ın sunuculuğunu yaptığı belgesel serisinde hayatın anlamı, gelecek ve evren hakkındaki bir çok soruya cevap verilmeye çalışılıyor.

3- How The Universe Works

Astronomi sevenleri ekran karşısına kilitleyen belgesel, evren hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermeye çalışıyor.

4- Stephen Hawking’s Universe

Ünlü fizikçi ve bilim insanı Stephen Hawking’in gözünden evreni izlemeye hazır mısınız?