Flash Animasyon Virüsü

Macromedia firması son zamanlarda çok sıkıntılı günler geçiriyor. Microsof’tan sonraki en büyük yazılım şirketi olarak kabul edilen firmanın başı, bu firmaya ait Flash programları ile hazırlanan animasyonlar için özel olarak yazılmış olan virüsle belada. SWF/LFM.926 isimli virüs, swf dosyalarına bulaşarak çalıştırılan dosyada “Loading Flash Movie” yazısının görünmesini sağladıktan sonra sayıların yer aldığı bir bulmaca ortaya çıkıyor. Web tasarımcılarının çok rağbet ettiği flash animasyonlarının güvenirliğini sarsan bu virüs, Macromedia’ya çok büyük bir prestij kaybı getirdi. Macromedia’nın hızlı yükselişini içine sindirememiş olan her hangi bir grubun yapmış olabileceği bu virüs sadece firmayı değil web tasarımcılarını da sarstı. İnternet’te bir çok site neredeyse tamamen flash alt yapılı olarak çalışmakta. Bu virüs flash kullanılarak tasarlanmış olan bu sitelerin güvenilirliğini çok büyük bir oranda sarstı.

Yalnız olayın iyi bir yanı var ki bu da virüsün çok fazla yayılamayacak olması, çünkü virüs ancak virüslü bir flash animasyonunun internetten çekilmesi ile bulaşabiliyor. Bu nedenle daha önce çıkan ve tüm sanal alemi sarsan virüslere göre yayılma şansı daha az. Ama yinede Macromedia işini şansa bırakmak istemiyor, ve bu virüse karşı mücadele için hazırladığı yama çok yakında sitelerinde yayınlanacak. Büyük bir ihtimalle, bu yamayı internetten çekip flash programınıza ekleyerek virüsün verdiği zarardan kurtulabileceksiniz.

Tarih: 19-01-2002
www.bilimveteknoloji.com

Hakkında Sem Vural

BilimveTeknoloji.com 'un kurucularından. 2001 yılından beri astronomi ve teorik fizik başta olmak üzere, bir çok konuda popüler bilim makaleleri yazıyor.

İlginizi Çekebilir

Hidrojenle 302 km/h’ lik Hız

Hidrojen temizliği ve evrende en çok bulunan element oluşu nedeniyle geleceğin en önemli enerji kaynaklarından …

Leave a Reply

Your email address will not be published.