Güneş Hakkında Yeni İddia

Güneş Hakkında Yeni İddia

Güneş sisteminin merkezi ve enerji kaynağı olan güneşin nasıl oluştuğu ve bitmez tükenmez enerjisini nereden aldığı konusunda bir çok teori ortaya atıldı. Oluşumu hakkında birbirinden farklı bir çok teori mevcut ama henüz kesin bir yargıya varılamadı. Bitmez tükenmez sanılan enerjisi hakkında çok yaygın bir görüş hakim. Bu görüş göre güneş hidrojen ve helyum atomlarından oluşuyor. Ve Güneşin o muhteşem enerjisi (ısı) hidrojen atomlarını çekirdek füzyonu helyum atomuna çevrilmesi ile oluşuyor. Yani güneşin 4 x 1026 Watt’ lık gücünü çekirdek füzyonu sayesinde sağladığı ve hidrojenden oluştuğu konusunda bir fikir birliği var.

Amerikan Astronomi Derneği`nin Washington`da ki yıllık toplantısına katılan kimya profesörü Oliver Manuel çok ilginç bir iddia da bulunarak güneşin asıl enerji kaynağının, demir bakımından çok zengin olan çekirdek olduğunu ileri sürdü. Bu iddiaya göre güneş enerjisinin  bir kısmını çekirdek füzyonundan sağlıyor fakat asıl önemli enerji kaynağı demir. Sadece bu iddia ile kalmayan Profesör Manuel “Güneş`in, bir yıldızın kendi içine çökmesi sonucu oluşan bir süpernova çekirdeğinden ortaya çıktığını düşünüyoruz” diyerek aslında yeni bir güneş teorisi ileri sürdüğünü göstermiş oldu.

Oldukça sağlam temellere dayanan bu teori bayağı ses getireceğe benziyor. Fakat Profesör Manuel’ in meslektaşlarının çoğu bu teoriyi pek inandırıcı bulmuyor ve güneşin enerjisini çekirdek füzyonu ile sağladığı konusunda ısrar ediyorlar. Tabiki yapılacak olan incelemeler kimin haklı olduğunu zamanla gösterecek.

Tarih: 19-01-2002
www.bilimveteknoloji.com