Robot Futbol Turnuvası

Robot Futbol Turnuvası

Robot teknolojisi giderek gelişiyor. Artık robotlar sadece fabrikalarda üretimi hızlandırmak için değil yaşamın her yerinde bir çok amaç için kullanılıyor. Tabi ki robotlar bu kadar çok gerek duyulan ve kullanılan araçlar olunca bunların gelişimini desteklemek amaçlı bir çok organizasyonda düzenleniyor. İşte bu organizasyonlardan biri olan 5. “Robocop” turnuvası Seattle’da 2-10 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Bu organizasyonun amacı robotların sadece fabrikalarda değil her ananda kullanılabileceklerini kanıtlamak. Ve bu konudaki çalışmaları özendirmek.

5. Robocop turnuvasına 23 ülkeden bir çok üniversite katıldı bu üniversiteler arasında Boğaziçi Üniversitesi de yer alıyor. Sofya üniversitesi ile ortaklaşa kurulan ekip turnuvaya Sony’nin “Aibo” robot köpeğiyle katılıyor. Bu robot köpeğin algılama ve hareket yetenekleri üzerinde değişiklikler yapan ekip turnuvada oldukça iddialı. 

Turnuva da değişik yöntemler kullanılarak geliştirilmiş olan robotlar birbirleri ile futbol oynayarak hünerlerini gösteriyorlar. Özel olarak kurulmuş bir platform üzerinde futbol oynayan robotlar bilgisayar yardımı ile uzaktan kumanda ediliyor. Bu aktivite ile robot tasarımcıları hem tasarladıkları robotun neler yapabildiğini test ediyor, hem de eğlenmiş oluyor. Tasarımcıların asıl amacı gerçek insanlarla futbol maçı yapabilecek robotlar geliştirmek ama bu amaç için daha uzun yıllar çalışılması gerekiyor.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com