TUVPO’ dan Açıklama

TUVPO’ dan Açıklama

Son zamanlarda ülkemizde UFO gördüğünü idea eden insanların sayısı oldukça arttı. Ortaya çıkan videolar ve tanıklar sayesinde, neredeyse herkes UFO’lara körü körüne inanma noktasına geldi. Bir de “sözde büyük” televizyon kanalları sırf insanların ilgisini çekip reyting toplamak amacıyla bu videoları bezeyip, “sözde ufologlar” eşliğinde hiç bir bilimsel dayanağı olmayan açıklamalar  yapınca. Halkımıza bu konuya inanmaktan …

Son zamanlarda ülkemizde UFO gördüğünü idea eden insanların sayısı oldukça arttı. Ortaya çıkan videolar ve tanıklar sayesinde, neredeyse herkes UFO’lara körü körüne inanma noktasına geldi. Bir de “sözde büyük” televizyon kanalları sırf insanların ilgisini çekip reyting toplamak amacıyla bu videoları bezeyip, “sözde ufologlar” eşliğinde hiç bir bilimsel dayanağı olmayan açıklamalar  yapınca. Halkımıza bu konuya inanmaktan başka çare kalmadı. Videolardaki ışık kaynakları hakkında bir çok yorum yapıldı. Ama bunların çoğu bilgisizce yapılan tahminlerden başka bir şey değil.

Tabi ki ülkemizde UFO’lar konusunda gerçekçi ve bilimsel dayanaklı araştırma yapan kuruluşlar da var. Bunlardan biri olan; Türkiye UFO ve Paratoner Olaylar araştırma merkezi geçtiğimiz günlerde bu karmaşaya son verecek bir açıklama yaptı. Türkiye’de UFO’lar hakkında düzeyli ve gerçekçi araştırma yapan sayılı kuruluşlardan olan ve çalışmalarını BilimVeTeknoloji.Com olarak gönülden desteklediğimiz; TUVPO’nun bize  yolladığı basın açıklamasını, yorumsuz olarak sizlere iletiyoruz.

* Yorumsuz

TUVPO Basın Açıklaması

Son günlerde ülkemizde görüldüğü idda edilen ufolar hakkında :

Bir çok medya kuruluşunda gösterilen ufo videoları, ufo gözlem tanıkları ve bazı tartışma programlarındaki garip sunumlar karşısında açıklama yapmak ihtiyacını duymaktayız. Özellikle gözlemlerin hepsini deprem ışıkları olarak yorumlamak halkımızı yanlış düşüncelere itebilecek yorumlar yapmak yanlıştır. Deprem ışıkları diğer gözlemlerden oldukça farklı özellikler göstermektedir. Ancak gözlemlerin UFO olduğunuda idda etmek de sakıncalıdır.

İçinde bulunduğumuz dönem, hava şartları ve diğer kondisyonlar sebebiyle özellikle akşamları kara parçalarından gökyüzüne doğru yükselen sıcak hava sirkulasyonları arkalarında bulunan yıldız benzeri gök cisimlerini bizlere olduğundan büyük gibi göstermekde, ışığın kırılması sebebiyle de bu cisimleri hareket eder gibi görmekteyiz. Bazı durumlarda ise orada fizikman olmayan bir gök cismi varmış ve hareket ediyormuş gibi gözükmekte, hava akımı değiştiğinde veya yok olduğunda doğal olarak yok olmaktadır. Bu konu optik bilgisine sahip herkes tarafından bilinmektedir.

Gözlemlerin yine büyük bir bölümü Mars gezegeninin gözlemleridir. Mars şu anda dünyamıza çok yakın bir yörüngede bulunmakta ve oldukça parlak olarak gözlemlenebilmektedir. Bir çok amatör veya medya kameramanı tarafından çekilen ufo videolarının hepsi hatalı çekimlerdir. Bu çekimlerde diyafram ve netlik ayarları hataları bulunmaktadır. Amatör video kameralar otomatik fokus ve netlik özelliklerini gece oldukça kaybetmekte uzaklardaki küçük ışıkların çekimi sırasında bu ışıkları olduğundan çok büyük göstermektedirler. Ayrıca görüntüler, halka sunum sırasında oldukça yüksek oranda büyütülerek verilmekte, bu sebeple kullanılan video bantın kalitesinde aldatıcı bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Kameraların elde ettiği görüntüler rezulusyon açısından düşük seviyededir, hatta bir bant üzerine bir kaç defa üstüste kayıt olabildiğinden görüntü çok büyütüldüğünde ise içinde bir takım hareket eden partiküllerin görünmesi çok ışığın yoğunluğunun değiştiği iç bölgelerde bu partiküllerin (gren) hareket ederek sanki ışığın içinde bir şeyler varmış veya oluyormuş hissine kapılınması çok doğaldır. Bu sebeple görüntüler aldatıcıdır. Bu ışıkların hiç birinin arkasında varsayılan uzaylılara ait araçlar bulunmamaktadır.

Ayrıca tartışma programlarının bazılarında gösterilen bazı ufo filmlerinin neredeyse tamamı sıradan ve anonimdir. Bir çoğunun ise sahte oldukları dünya ufo literatüründe yine ciddi araştırma yapan ufologlar tarafından ispat edilmiştir. Yine bir çoğunun değil orjinal kayıtlarına ulaşmak, çekenlerini bile bulmak mümkün değildir. Bu tür videoları rasgele veya sansasyonal olarak, herhangi bir ön açıklama yapmadan tv üzerinden halka sunmak yanlıştır. Bu tür binlerce UFO videosu hem üretilmekte hemde internet üzerinde veya ticari olarak satılan video bantlarında bulunmaktadır.

Tanıkların bir şeyler gördükleri kesindir. Ancak tanımlamada çok zorluk çektikleri, bazılarınında psikolojik etkiler ile gördüklerini tarif ederken, bizleri yanıltabilecek sözler söylemeleri oldukça doğaldır. Tanıkların israrla aynı şeyi anlatmalarını istemek, onların üzerinde baskı yaratmak, yalan makinesine bağlamak gibi ifadeler kullanmak sanırız bir çok psikoloji uzmanı tarafındanda onaylanmıyacaktır.

Özet olarak göründüğü idda edilen ışıkların arkasında, içinde herhangi bir uzaylı gemisi bulunmamaktadır. Hem TUVPO nun imkanları, hem de ülkemizdeki bir çok kurumun elinde bu kaynakları değerlendirecek, analiz edecek yeterli teknik imkanlar bulunmaktadır.

Bu tür görüntüler, haberler yayınlanmadan evvel bir bilim adamımızdan veya uzmanlardan görüş alınması daha uygun olacaktır inancındayız. TUVPO evrende yanlız olmadığımıza inanmaktadır ancak bu görülenler kanıt değildir.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com