UFO’lar

UFO’lar

UFO'lar hakkında tüm iddia ve teorileri bulabildiğimiz en ilginç resimler eşliğinde sizlere sunmaya çalıştık. UFO nedir? sorunun yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.
(Klasik bir Ufo resmi)

Uçan daireler yada daha çok bilinen adıyla UFO’lar (Unidentified Flying Object – Tanımlanamayan Uçan Nesne), uzun yıllar boyunca insanların zihnini meşgul etmeyi başarmıştır. Acaba UFO’lar gerçek mi? Yoksa sadece insanları aldatmak için kullanılan hayal ürünü varlıklar mı? Bu soruları yanıtlamak gerçekten zor. Fakat inkar edilmesi en az o kadar zor olan bir gerçek var ki; dünyanın bir çok farklı noktasında yaşayan ve bu nesneleri gördüğü iddia eden  insanların sayısı yüzbinleri bulmaktadır.

UFO gördüğünü iddia eden  insanların, çok farkı bölgelerde yaşamalarına rağmen anlattıklarının (bazı istisnalar dışında) birbirlerine yakın olması oldukça ilgi çekici. Günümüzde bu araçlara ait alduğu idda edilen resim ve videoları hemen her yerde görebilmek mümkün. Bu resimlerin içinde fotomontaj yada fırlatılan bir tabak resmi olanlar çoğunlukta olsa da bilim insanları tarafından açıklamakta güçlük çekilen resim ve videoların sayısı da küçümsenemeyecek boyutlarda. Bu resim ve videolardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında genel bir UFO tanımı şu şekilde yaplabilir; “şekil olarak bir fincan tabağını andıran, çevresinde dönen ışıklar bulunan ve aynı zamanda müthiş manevra kabiliyetine sahip uçan araçlar”. Tabi ki dünyada bu güne kadar görüldüğü iddia edilen UFO’lar bu tanımla sınırlı değil, sadece bir ışık yumağı halinde olanlar, puro şeklinde olanlar, irili ufaklı ışıklar halinde olanlar vs.. Tanımlar farklılık göstersede UFO denilince çoğunluğun zihininde canlanan şey fincan tabağına benzeyen şeklidir.

Uzaylılar

(Roswell olayında ele geçirildiği iddia edilen uzaylı )

UFO’lardan bahsedilince bunları kullandığı iddia edilen uzaylılara da değinmeden geçmek mümkün değil. Uzaylı denildiği zaman bir çoğumuzun aklına gelen ilk şey, çizgi filmlerden tanıdığımız, dünyayı ele geçirmekle kafayı bozmuş olan yeşil ve antenli yaratıklardır. Fakat UFO tanımlarının farklılık gösterdiği gibi uzaylı tanımları da farklılık göstermektedir. Tanıklar tarafından en çok tarif edilen ve bir çok bilimkurgu filmine konu olan klasik uzaylı tiplemesi, “gri renkli, büyük kafalı ve uzun parmaklı insana benzeyen yaratıktır”. Bunun yanı sıra dış görünüş olarak tam bir insana benzeyen yaratıklar, küçük ve antenli yaratıklar, iri gözlü yeşil yaratıklar vs.. gibi bir çok farklı tanım da ileri sürülmektedir.

(Yetkililer tarafından incelenirken çekildiği iddia bir ufo resmi)

Yüz binlerce kişinin UFO gördüğünü iddia ettiğini söyledik, acaba bu cisimler ilk olarak ne zaman görülmeye başlandı? Aslında bu hikayeler insanlık tarihi  kadar eskidir. Arşivlerde Eski Mısır Medeniyeti’ne ve çok daha öncesine dair UFO hikayeleri mevcuttur. Günümüze baktığımız zaman ise bu cisimlerin ikinci dünya savaşı ve sonrasında ortaya çıktığını görüyoruz. Neden bu hikayelerin özellikle ikinci dünya savaşında ortaya çıktığına dair bir çok iddia var. Kendilerini “ufolog” olarak tanımlayan araştırmacıların açıklamalarına göre; “Japonya’ya atılan atom bombasının oluşturduğu patlama uzaylıların dünyaya olan ilgisini arttırdı ve incelemeler yapmak için dünyayı ziyaret etmeye başladılar”. Bu açıklama oldukça tartışılır olsada kesin olarak bildiğimiz şey; 2. dünya savaşı yada sonrasında yaşanan birşeyler bu cisimleri gördüğünü iddia eden insanların sayısında artışa neden olmuştur.

Roswell Olayı

(Roswell olayında öldüğü iddia edilen uzaylıya otopsi yapılırken)

UFO’ larla ilgili sayısız hikaye anlatılmakta, şüphesiz ki bunlar içinde en çok bilinen ve üzerinde en çok durulan vaka, Roswell olayıdır. Bu olaya kısaca bir göz atalım;

Tarih 4 Temmuz 1947, yer Amerika William Mac Brazel Çiftliği. Çiftliğin sahibi o gün çiftlik sınırları içine düşmüş garip bir cisim görürdüğünü askeri yetkililere bildirir. Olay yerine gelen askeri ekipler düşen cismi ve yakınlarda bulunan başka bir enkaz içinde olduğu iddia edilen cesedi alarak incelemek üzere askeri üsse götürürler. Bir süre sonra Mexico eyaletinde bulunan Roswell Hava Üssü’nden yapılan “bir uçan daire ele geçirilmiştir” açıklaması gündeme bomba gibi düşer (Bu açıklama nedeni ile bu olay Roswell Olayı olarak bilinmektedir). Fakat bu açıklamadan birkaç gün sonra Fort Worth Hava Üssü ‘nden başka bir açıklama gelir “Askeri amaçlı bir araştırma balonunun parçaları, uçan daire parçaları sanılmıştır”. Bu iki çelişkili açıklama doğal olarak insanların kafasının karıştırmasına neden olmuştur. O günden sonra bu olay tüm dünyada konuşulmaya ve tartışılmaya başlanır. Sonraki yıllarda bu olayda düşen cismin UFO olduğuna dair resim ve videolar ortaya çıksa da hiçbir zaman kesin kanıt bulunamaz.

Roswell olayı ile ilgili kullandığımız görseller, 1995 yılında yayımlanan ve uzaylı otopsisine ait olduğu iddia edilen videodan alınmıştır. Söz konusu videonun yapımcısı Ray Santilli, 2006 yılında videonun kurgu oladuğunu, videoda özel yapım bir kukla ve hayvan iç organları kullanıldığını itiraf etmiştir.[1]  Arşiv amaçlı korumaya devam ettiğimiz bu görsellerin hiçbir bilimsel değeri yoktur.
Güncelleme: 07.04.2018

Tüm Bunlar Aldatmaca Mı

(Askeri yetkililer tarafından yapılan bir ufo testi sırasında çekildiği iddia edilen bir resim)

Roswell olayı ve buna benzer bir çok olay insanların kafasını karıştırmaya yetmiştir. Aslında ilk bakışta çok inandırıcı ve çarpıcı gelen bu olaylar acaba bir aldatmaca olabilir mi? Bu konu üzerinde fikir yürütenlerin sayısı da en az UFO’ların varlığına inananların sayısı kadar fazladır. UFO’ların aldatmaca olduğunu savunan araştırmacıların ileri sürmüş olduğu teorilerden en ilginci, bazı ülkelerin, yapmış olduğu araçlarla diğer ülkeler üzerinde casusluk amaçlı uçuşlar yapıp, gizli askeri bilgiler topladığı ve kendilerini gören insanlardan gizlemek için UFO aldatmacasını ortaya sürmüş olduğu iddiasıdır. Bu ve buna benzer bir çok komplo teorisi otaya atılmış olmasına rağmen bu teorileri destekleyecek hiç bir gerçekci kanıt sunulamamıştır.

Gerçekte Neler Oluyor

Peki tüm bunlar sadece bir yanılsama olabilir mi? Yani birbirinden bağımsız tanıkların hepsi benzer şekilde yalan söylüyor yada en azından yanılıyor olabilir mi? Bu konuda en dikkat çekici bilgi şudur ki; medya UFO olayları ile ilgili haberler yaptığında yada çok ses getiren bir vaka yaşandığında hemen ardından benzer iddia sahiplerinin sayısında ciddi artışlar gözlemlenmektedir. Daha ilginç olanı ise; tanıkların anlattığı hikayelerin zaman içinde değişmesi ve popüler kültürün etkisi ile gittikçe birbirine benzemesi gerçeğidir. Medyanın insanların UFO ve uzaylı tarifi üzerindeki etkisi bariz şekilde görülebilmekdir. Ayrıca ciddi bilimsel kuruluşların bu iddialar üzerine yaptığı çalışmalar hiç bir sonuç vermemiş, yapılan incelemeler sonucunda UFO’ların varlığına delil olabilecek hiç bir veriye rastlanmamıştır. Aksine iddiaların büyük kısmı uydurma yada yanılsama olarak değerlendirlmektedir. Bunun yanında henüz bilimsel açıklama getirlememiş birkaç ilginç vakanın varlığı gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Günümüzde bu konu ciddi bir ekonomiye sahiptir. Bir çok insan bu fırsatı değerlendirip, UFO’lar yoluyla para kazanarak ününe ün katmaya çalışırken, bir çok insanda hayatını bu olayları gerçekten aydınlatmaya adamış durumda. UFO hikayeleri insanlık tarihi kadar eski demiştik, görünen o ki bu yolla para kazanan insanlar sayesinde bu hikayeler sonsuza kadar yaşayacak. Biz konu ile ilgili bulabildiğimiz en ilginç resimler eşliğinde farklı iddia ve teorileri size aktarmaya çalıştık. Yorum sizin…

Bu makale sitemizde ilk olarak 2001 yılında yayımlanmıştır. İçerik ve üslup açısından bilimsel değeri tartışmalı olan yazı, 2018 yılında yenilenerek arşiv amaçlı olarak korunmuştur. Makalede kullanılan görsellerin bir çoğunun sahte olduğu, makalenin yayımlanmasından sonraki yıllarda ortaya çıkmıştır.

Kaynaklar:

1 – https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_autopsy

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com