Yanıklara Yeni Çözüm

Yanıklara Yeni Çözüm

Artık vücudunuzdaki yanık izleri nedeniyle üzülmeye son. İsviçreli bilim adamları vücuttaki yanık izlerini kapatmak için yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem sayesinde yanık izlerini kapatmak için vücudunuzun başka bir bölgesindeki sağlam deriyi feda etmekten kurtuluyorsunuz. Ama yinede feda etmeniz gereken bir şey var. Yaklaşık 50 adet saç teli. Evet bu yeni sistem sayesinde sadece birkaç saç telinizi feda ederek yanık izlerinden kurtulabiliyorsunuz.

Epidex adı verilen bu yeni sistemden yaralanmak için bir miktar saç telinizi posta ile İsviçre’nin Lozan kentinde yer alan Modex Therapeutics firmasına göndermeniz gerekiyor. Saç tellerini alan firma, saç kökü içinde yer alan kök hücrelerini deri hücrelerine dönüştürüyorlar. Ve bu hücreler herhangi bir kişiye ait deri hücreleri ile birleştirilerek keratinosit denilen normal deri hücrelerine dönüştürülüyor.Son olarak hava ile temas ettirilen hücreler tam bir deri şekline dönüşmüş oluyor.

Şirket saç telini kullanarak ürettiği bu derileri ince tabakalar halinde hastaya geri gönderiyor. Gelen deriler bulunduğunuz bölgedeki herhangi bir estetik cerrah tarafından yanık bölge üzerine yerleştiriliyor ve 3 ay gibi bir süre sonunda deri tüm yanığı kaplıyor.

Tarih: 05-10-2001
www.bilimveteknoloji.com